Yalvaç Hakkında

Bağlı Bulunduğu Şehir ve Plaka Kodu

Isparta - 32

Telefon Alan Kodu

246

Otogar Sayısı

0

Batı Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta’nın 12 ilçesinden biri de Yalvaç ilçesidir.

İlçe, adını buraya Anadolu Selçukları döneminde yerleşen “Yalvaç” boyundan almaktadır. “Peygamber, elçi veya resul” manasına gelen bu isim hakkında Ziya Gökalp, eski Türkçede “sihir” anlamında kullanıldığını dile getirmiştir.

Geç Neolitik ve Kalkolitik Çağa uzanan bir geçmişe sahip olan Yalvaç ilçesi, pek çok medeniyete ev sahipliği yaparak günümüze kadar gelmiştir. Pisida, Büyük İskender, Selevkoslar, Bergama Krallığı gibi farklı egemenliklere tanıklık eden ilçe, Anadolu Selçuklarının bölgeye gelmesinden sonra Türklerin egemenliği altına girmiş, daha sonra Osmanlı devleti ile devam etmiştir.

Tarım, hayvancılık, sanayi ve madencilik ekonomisine dayalı bir yapıya sahip olan Yalvaç, Isparta il merkezine 80 km. uzaklıkta yer almaktadır. 2015 nüfus sayımına göre, ilçenin nüfusu 47,769 olarak belirlenmiştir.

Isparta otobüs bileti alarak merkezden hareket eden ilçe araçlarıyla Yalvaç’a ulaşım sağlanabilmektedir.

Yalvaç’a nasıl gidilir?

Türkiye'nin online uygun bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com sizlere gideceğiniz güzergâhtaki seferleri diğer otobüs firmalarından online olarak listeler ve aynı zamanda en ucuz Isparata otobüs bileti fiyatını sizlere sunar.

biletbayi.com Kullanıcılarının Yalvaç Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

.
Hazırlanıyor...